Model hydrauliczny

Opracowanie hydraulicznego modelu sieci ma na celu reprodukcję warunków pracy sieci wodociągowej bądź kanalizacyjnej za pomocą aplikacji komputerowej (np. programów EPANET, SWMM). Zadaniem modelu ma być pomoc przy racjonalnym zarządzaniu sieciami wod.-kan. w zakresie regulacji przepływów i ciśnień, doboru średnic rurociągów, pracy pomp, zbiorników retencyjnych, wykrywania awarii i stanów nietypowych. Dodatkowo model umożliwia symulację pracy sieci w sytuacjach awaryjnych i remontowych, rozbudowy i przebudowy sieci (przyłączania nowych odbiorców i dzielnic, zmiany sposobu zasilania).

Zastosowane przez nas aplikacje EPANET i SWMM (darmowo udostępnione na zasadach licencji Public Domain) dają możliwość pełnego odwzorowania pracy sieci wodociągowych jak i kanalizacyjnych wraz z uwzględnieniem założonych scenariuszy. Funkcjonalność programów pozwala na śledzenie warunków pracy sieci, stosownie do wybranego kroku czasowego pod kątem ciśnienia, prędkości i kierunku przepływu, jakości czy wielu innych parametrów. Dzięki możliwości integracji modeli hydraulicznych z systemem informacji geograficznej  przedsiębiorstwa (GIS) oraz bazą sprzedaży, pozyskiwanie danych realizowane jest automatycznie, skracając czas opracowania, zmniejszając możliwość powstawania błędów oraz zwiększając szczegółowość badanych danych.

EPANET 2

EPANET jest programem stworzonym przez Agencję Ochrony Środowiska USA (U.S. Environmental Protection Agency) do komputerowych symulacji hydraulicznych jak i zachowań wody w sieciach ciśnieniowych. Został on udostępniony na zasadach licencji publicznej (Public Domain), gwarantującej możliwość wykorzystywania zarówno samej aplikacji jak i jej kodów źródłowych do zastosowań komercyjnych. Wiele płatnych aplikacji do matematycznych symulacji hydrauliki sieci wodociągowych wykorzystuje algorytmy obliczeniowe zawarte w programie EPANET.
Program dostępny jest również w polskiej wersji językowej.

Czytaj więcej: EPANET 2

SWMM 5

SWMM był pierwszym programem do modelowania pracy sieci kanalizacyjnych. Został opracowany przez Agencję ds. Ochrony Środowiska USA (U.S. Environmental Protection Agency) i podobnie jak program EPANET został udostępniony na zasadach licencji publicznej (Public Domain), gwarantującej możliwość wykorzystywania zarówno samej aplikacji jak i jej kodów źródłowych do zastosowań komercyjnych. Na jego bazie powstały programy jak Mike SWMM, czy Storm CAD. Wersja 5 została zaprezentowana w 2004 roku i do dziś jest ostatnią kompilacją programu.

Aplikacja SWMM 5 umożliwia przeprowadzanie dynamicznej symulacji pracy sieci kanalizacyjnych, zarówno deszczowych jak i sanitarnych, grawitacyjnych oraz ciśnieniowych. Dzięki graficznemu interfejsowi przeprowadzane symulacje wyświetlane są na ekranie w sposób przyjazny użytkownikowi. Ponadto program umożliwia analizowanie dowolnie skomplikowanej sieci kanalizacyjnej.

Więcej o samym programie SWMM oraz jego dokumentacje można znaleźć na stronach internetowych U.S. Environmental Protection Agency.

23.04.2019 WodNET - Wszelkie prawa zastrzeżone.
RDC:
Używamy plików cookies oraz podobnych technologii w celach m.in. świadczenia usług, statystyk, itp. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, iż będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Akceptuj - Odrzuć